Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı

Ana Sayfa » Haberler » Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı

Henüz bir yılını bile tamamlamadan yaptığı faaliyetler ile adını duyuran Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kosgeb destekli yürütülecek olan çalışmalara imza atıyor.  Düzenlediği kurslara Fethiye’nin yanı sıra Antalya’ya bağlı ilçeler ile Seydikemer’den yeni girişimci adayları katıldı. Seydikemer Esnaf Odasında düzenlenen sertifika dağıtım törenine Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Karakuş, Hüseyin Turhan, Ak Parti Seydikemer ilçe Başkanı Salih Gümüş, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Seydikemer Ulaşım Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çakıroğlu ve kursiyerler katıldı. Projenin yürütülmesini sağlayan Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır törenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Harun Sağır konuşmasında, “28 kişi KOSGEB’den 30 Bin Lira Hibe alabilmek için proje üreterek işyeri açacaklar. Odamız kurulduktan sonra ikinci kez kurs düzenledik 10 Ocak da kursun 3.sünü yapacağız. Esnaf Odası’nın neden kurulduğunun ispatını yapıyoruz. İnsanlarımızın hep şikayet ettikleri bir konu vardır. Odalar aidat toplamaktan başka ne iş yapar derler. Bizler de Seydikemer Muğla’nın Güneydoğusu. Esnafımız kaderine terk edilmesin. Bazı yerlere benzemesin diye yanlış kişiler tarafından yönetilmesin diye biz buraya talip olduk. Bunu da kısa sürede ispatladığımızı düşünüyoruz. Kosgeb’in destekleriyle bu eğitimleri veriyoruz.

Erendağı’nın markalaşmasıyla ilgili Kosgeb’e sistematik proje şeklinde bir önerimiz oldu. Başvurusunu yapacağız oradan alacağımız destek ile de Seki Erendağı’nın markalaşmasıyla ilgili çalışma yapacağız. Amacımız orası unutulmasın o bizim değerlerimizden birisi. Bizim görevimiz esnaflarımıza oda kayıt belgesi vererek onları göndermek değil bizim görevimiz bu tür değerlere sahip çıkılmasını sağlamak ilçenin kalkınmasına katkıda bulunmak. Ne kadar sirkülasyon olursa esnafımız o kadar fazla iş yapar. İlçemizde iyi bir uyum sağlanmış durumda herkes kendi telinden güzel çalıyor. Kaymakamımız Muammer Köken ile iyi bir orkestra oluşturarak daha güçlü olarak ilçenin sesini duyuracağız. 10 Ocaktaki uygulamalı Girişimcilik kursu için Antalya, Aydın, Tekirdağ da başvuru var. Seydikemer ilçesinin artık en uzaktaki bir esnafın da bildiği orta çıkıyor. Bizim için gurur vesilesi oluyor, derken “Nazar etme ne olur, çalış senin de olur” odamızın üzerinde hesapları olan bazı arkadaşlarımız var. Buradan onlara selam yolluyorum.”ifadelerini kullandı. Konuşma yoğun alkış aldı. Kürsüye daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız gelirken Ayyıldız, “Başkanımız bazı şeyleri çok güzel ifade etti. Kendisini bir defa daha kutluyorum. Önemli olan odaların aidat toplaması değil. Odalar hep bu gözle bakarlar. Neden bakarlar hizmet verilemediği için. Şimdi yeni kurulmuş bir odanın bu tür hizmetlere öncülük etmesi devlet ile sizleri buluşturması ve yeni girişimcilerin önünü açması çok önemli ve tebrik ediyorum. Amaç bilinçli esnaf yetiştirmek. Görevimiz eğitim vermek Harun Başkan üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirerek yeni ilçenin gelişimine katkı da bulunuyor. 30 Bin TL’lik karşılıksız hibeyi kullanırken ilçe de olmayan hizmet dalında bir proje hazırlamanız gerekiyor.  Çok nostalji el emeği olan köy tavuğu projesi olursa yüzde yüz geçer hibeyi alırsınız. El emeği ile ilgili oyuncaklarla ilgili projelerde geçer. 30 Bin TL’yi fatura karşılığı peyder pey alıyorsunuz. Yetmezse daha düşük faizle 70 Bin TL daha kredi alabiliyorsunuz. Vergi mükellefi olanların çocukları veya eşi bu kursa katılır sertifikayı alır hibe için proje hazırlar desteği alır. Seydikemer’in Kaymakamı, Belediye Başkanı ve oda başkanı birlikte çalışıyor. Bu çok güzel bir örnek. Hangi noksanlığı görüyorsanız mutlaka ilgili kuruma bildirin dedikodu etmeye gerek yok.

Odayı Kurmak için çok çaba harcandı. Harun Sağır ve Mehmet Çakıroğlu’nu kutluyorum. Sizi Fethiye’den 60 KM’den kurtarmak için çalıştılar. Odayı kurdular odanın kurulmaması için aylarca, günlerce, çalışanlar oldu. Ben de birlik başkanı ve yönetim kurulu olarak, buradaki esnaflarımıza katkıda bulunmak için var gücümüzle çalıştık.  Bugünkü tören belgeleriniz çok önemli.”ifadelerini kullandı. Kaymakam Muammer Köken ise konuşmasında, “esnaf el emeği sermayesinden daha yüksek olanlardır. Esnafların yerini büyük marketler almıştı tam esnaflık yok oluyordu girişimcilerimizin tekrar silkelenmesi, devlet desteği ile birlikte esnaflık yeniden canlandı, esnaflık hayata geçti. Esnaf odaları birlik başkanımız 150 km’lik bir mesafeden gelerek bizlerle birlikte oldu esnafın yanında olduğunu gösterdi Seydikemer esnafının bunu bilmesi gerekiyor. “İltifat marifete tabidir, pazarı olmayan mal zayidir.” Sizin yaptığınız bu çalışmalara Pazar da pay oluşturmak gerekiyor bunu da belirleyin.”dedi. Konuşmaların protokol üyeleri tarafından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikaları kursiyerlere verildi.seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-3_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-6_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-12_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-16_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-17_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-18_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-19_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-21_4254x2848_640x428 seydikemer-esnaf-odası-girişimcilik-kursu-sertifika-töreni-23_4254x2848_640x428