Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Ana Sayfa » Genel » HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

 ‘HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’ 

Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı olarak, normalleşme sürecinde esnaflarla ilgili alınan kısıtlama kararlarını ve devlet tarafından verilen destekleri değerlendirerek oda olarak Seydikemerli esnafların sıkıntılarına tercüman oluyoruz. Odamız, Kayıtlı esnaflarımız mağdur duruma düşmesin diye bir çok kayıt dışı çalışan esnafları sisteme dâhil etti. Karşılıksız dağıtılan pandemi yardımlarından başta esnaflarımız yararlanmalıydı. İhtiyacı olmadığı halde bu yardımlardan yararlanan vatandaşlara hakkımızı helal etmiyoruz . Pandemiden dolayı iş yerlerini kapatıp tekrar açan Seydikemerli esnaflar, devletin verdiği kredi desteğiyle ayakta durmaya çalışıyor. Günlük kazançlarıyla evlerini geçindiren esnaflar, bir yandan pandemi tedbirlerini uygulayarak iş yapmaya çalışırken diğer taraftan tedbirler kapsamında gelen kısıtlama talimatlarıyla, sezonun açılmasına rağmen zor günlerden geçiyor.Başta berberler ve kahvehane esnaflarımız konulan kısıtlamalardan dolayı sıkıntılar yaşıyor.,Kayıt dışı çalışan esnaflarımızı sisteme dâhil ederek haksız kazancın önüne geçmeye çalışıyoruz.

BİREBİR GÖRÜŞMELERLE SİSTEME ALDIK

Seydikemer Esnaf Odası olarak yaptığımız değerlendirmede, Odamıza 1 Ocak 2020 tarihinden bu yana 100 civarında yeni kayıt oldu. Aslında pandemiye rağmen iş yeri sayısında artış var diyemeyiz, böyle bir sonuç yok . Bu, Esnaf Odası olarak kayıt dışı olanları kayıt içi yaptığımızdan kaynaklanıyor. Kayıt dışı çalışanlar, vergi vermeden, oda kaydı yaptırmadan, bağ-kur yatırmadan çok sayıda seyyar şekilde çalışan esnaflar var. Biz birebir görüşmelerle, diyaloglarla kayıt içine alarak diğer esnaflarımıza haksızlık olmasın diye, kayıtlı olan esnafımız mağdur duruma düşmesin diye kayıt dışı çalışanları sistem içine aldık.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Pandemiden dolayı devletin esnafa verdiği 25 bin TL lik kredinin, bu kayıt içine alınan esnaf sayısını arttırdı. “Bu krediler de esnafımıza bir nefes oldu, ama bence çözüm değil. Ağrı kesici gibi bir şey oldu. 6 ay sonra ödeyeceğimiz taksitini nasıl kazanabiliriz bilmiyorum. Ancak taksit zamanlarında bunun dönüşünün sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Serum niteliğinde destek verildi ama bence kapalı olan esnaflarımıza karşılıksız destek verilmeliydi. Buradan şu serzenişte bulunmak istiyorum; Pandemi desteği olarak dağıtılan karşılıksız Bin TL yardımlar oldu. Bundan önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına yardıma muhtaç durumda kayıtlı olan daha önce yardım almış kişilere hiç sorgu sual olmadan direk gönderildi.Burada bir sıkıntı yok muhtaçlığı tespit edilmiş kişilere yapılmalı da zaten.. Daha sonra da e-devletten müracaat edenlere yine çok araştırma olmadan, yani evinin önünde 130-140 bin TL lik aracı olup, iki-üç katlı evi olup, başkaca geliri olan e-devletten müracaat ederek bu parayı alan kişi sayısı çok. Bunu nereden biliyoruz? Muhtarlarımız ile paralar dağıtılırken köyünde ihtiyacı olmayana da verilmesi gerçekten vicdanlarını sızlattı. Ekonomik durumu gerçekten iyi olanlara sorgusuz sualsiz bu paralar verildi. Biz esnaflar olarak bunu kabullenmemiz mümkün değil. Benim verdiğim vergi, evinin önünde 150 bin TL lik arabası olan birine verilemez. Gerçekten bir yardım verilecekse kaç ay boyunca kapanmış berber esnafına, kahvehane-kafe işleten esnafa verilmeli. Çünkü sonuçta bu bizlerin verdiği vergi. Doğru kişilere bu paraların kullandırılması gerekiyordu. Maalesef yüzde 99’u Müslümanız diyen bir ülke olarak suistimale çok açığız. Karşılıksız alın teri dökmeden, emek harcamadan verilen paraya, helal mi ,haram mı demeden hemen almak isteyen bir toplumuz. Bu toplumun bu yapıda olduğunu idarecilerimizin bilmesi gerekiyor, ona göre planlama yapılması gerekiyor. Normalde gelir testleri gibi işlemlerden sonra Vakıf size bu kriterlere uyuyorsanız desteği veriyor. O paraların da bu şekilde olması gerekiyordu. Yine bu vakıflar aracılığıyla araştırılarak verilmesi gerekiyordu. Ama bizim kapalı kalan esnaflarımızın Bağ-Kur’u bile borçlandırıldı. Bu çok acı bir şey. Biz Seydikemer’de esnaflık yapan iş yeri kapanmış berberimizin, kahvecimizin temsilcisi olarak hakkı olmadığı halde bu parayı alanlara hakkımızı helal etmiyoruz. İdareciler olarak buna da vesile olmamamız gerekiyor. Yardım edilmesi gereken varsa bu, kapalı kalan esnafımızdı. Onların çoluk çocuğu taş yemeyecek. Bu kapanan esnaflar, günlük kazancıyla evine ekmek götüren esnaflar. Bunların yüklü bir geliri yok, berber tıraş yaparsa parasını kazanıyor.

TEDBİRLERDE TEZATLIK VAR

Şimdi berberlerde sakal tıraşı yasak, berberler için sakal tıraşı lokomotif bir işlemdir. Bir tarafta güzellik salonlarında cilt bakımlarını yaptırırken temas olmasına izin verirken, diğer taraftan sakal tıraşını yasaklıyoruz. Zaten pandemiden önce de berberler tıraş yaptığı jileti tek seferlik kullanıp atıyorlardı. Yani bir jiletle iki kişi tıraş edilmiyor. Gerekli hijyen zaten var. Bunların biraz daha serbest bırakılması gerekiyor. Bir taraftan halı sahaları kapatıyoruz, güzellik merkezlerini açmışız, hamamları-saunaları açmışız. Hamamda adama kese yap diyorsun, berbere sakal traşı yapma diyorsun. İkisi de birebir temas. Biz bunların serbest bırakılmasını istiyoruz. Tedbirlerde tezatlık var. Kahvehanelerde oyun oynayanı yasaklıyoruz, öbür taraftan spor salonunu serbest bırakıyoruz. Benim kullandığım jimnastik aletini biraz sonra siz geliyorsunuz, siz kullanıyorsunuz. Gerçek manada risk oluşturan meslekler varken bunların da kapalı kalması, kısıtlanmasını doğru bulmuyorum. Seydikemer’de yaklaşık 150 tane kıraathanemiz var. Köylerde tek buluşma alanı, insanların gidip çay kahve içebilecekleri vakit geçirecekleri tek yer kahvehane. Bu sadece Seydikemerin değil tüm ülkenin sorunu. Esnafımızın hakkını savunmak, sıkıntılarını dile getirmek Esnaf odası olarak bizlerin görevi. Taleplerimizin yerine geldiği yerler elbette oldu. Ama biraz daha dikkat ederek kararlar alınmalı. Sonuçta esnaf, ülkenin barometresi, Esnaf yaşarsa Devlet yaşar.