Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

Yılın Ahisi Seydikemer’den Oda Üyemiz Oldu

Ana Sayfa » Duyurular » Yılın Ahisi Seydikemer’den Oda Üyemiz Oldu

Muğla’da 34. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Seydikemer esnaflarımız 3 ödül birden aldı. Yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağı ilçemizden ve oda üyelerimizden çıktı. Muğla ‘İlin Ahisi’ Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odamız esnaflarından Mustafa Yılmaz’a, verildi. Yılmaz’a Vali Orhan Tavlı tarafından kaftan giydirildi. Seydikemer ilçesinde bir süre bölgenin tek demircisi olarak çalışan Yılmaz, bir dönem de Antalya’nın Demre ilçesinde mesleğini sürdürdü. 32 yıldan beri Mesleğini sürdüren Mustafa Yılmaz İlerleyen yaşına rağmen günün ilk ışıklarıyla dükkânını açıp, nasır tutan elleriyle balta, bıçak, orak ve tarım aletleri üretiyor. Ufak tefek cüssesiyle ilk günkü heyecanla çalışmaya devam eden Mustafa Yılmaz herkesin farklı işleri severek yaptığını, 1,58 metre boyu ve 50 kilogramağırlığıyla demirciliğin kendisine pek uygun bir meslek olmadığını ama yapmaya devam ettiğini dile getirdi.

Dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolü olan Ahilik Haftası, her yıl olduğu gibi bu yıl da Muğla’da kutlandı. 13-19 Eylül tarihlerini kapsayan 34. Ahilik Haftası kutlamaları, Muğla Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonunda düzenlendi. Daha sonra yılın kalfası seçilen Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyesi Cahit Çil’in yanında çalışan 5 yıllık oto tamircisi Berat Özkaya’ya plaketini Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş takdim etti. Yılın Çırağı seçilen Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyesi Hasan Yeğen’in yanında çalışan 5 yıllık Traktör Tamircisi Ümit Uçar’a plaketini Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş takdim etti.

“Bir şehrin temelini esnaflar oluşturur”

“Ahi Evran Veli’nin esnaf ve sanatkârlarımıza miras bıraktığı iş ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması hem ekonomik gelişmemiz hem de toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük değerlerinden Ahilik geleneğini dünyaya tanıtmak ve gelecekte de var olmasını sağlamak amacıyla 2021 yılı  Cumhurbaşkanlığınca Ahi Evran YIlı olarak kabul edilmiş, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.” Bu yıl Muğla’da Seydikemer yılı olduğunu söyleyen Seydikemer Esnaf ve Sanatkalar Odası Başkanı Harun Sağır “Ahilik haftası nedeniyle belirlenen yılın ahisi, yılın kalfası ve çırağı Seydikemer İlçemizden oldu. Üst birlik başkanımız Şükrü Ayyıldız olmak üzere Ticaret İl müdürümüze ve ahilik komitesi üyelerine ilçemiz halkı ve esnaflar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. Başkan Sağır “yılın ahisi yılın kafası ve yılın çırağı ödüllerini tüm Seydikemer halkımız ve esnaflarımız adına Muğla’da ilçemizi temsile ederek aldık. Üç ödülünde ilçemize gelmesi ile 2021 yılını en iyi şekilde temsil ederek aldık” dedi.

BASINDAN