Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

Nereden Nereye: Seydikemer Esnaf Odası

Ana Sayfa » Genel » Nereden Nereye: Seydikemer Esnaf Odası

İlçe olunmasıyla birlikte, Seydikemer’de esnaf odası ihtiyacını ilk dile getiren ve ardından arkadaşlarıyla beraber yola çıkan Harun Sağır 2014 yılında esnafların desteğiyle odayı kurmuş ve kuruluş genel kurulunda başkanı olarak çalışmalara devam etmişti. 8 Ocak 2018 Pazartesi günü ikinci olağan genel kurula hazırlanan Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odasında başkan Harun Sağır ve ekibi hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor. Esnafa işlemlerini rahatlıkla, hızlı bir şekilde yapabileceği bir oda yapılandırması yanında açtığı kurslarla, ziyaretleriyle, seminer ve çeşitli programlarıyla gündemden düşmeyen ve esnafın gönlünü kazanan başkan Harun Sağır genel kurulunda en iyi şekilde yapılması için çaba gösteriyor. Esnafları tek tek ziyaret edip genel kurula davet eden Sağır diğer taraftan da 2014-2018 döneminde yaptığı işleri kamuoyu ile paylaşıyor. Odanın resmi internet sitesinde faaliyet raporunun yayınlanmasının ardından faaliyet raporu bülteni ile esnafları bilgilendiriyor.
Genel kurul için süreç işlerken www.harunsagir.com internet sitesinden faaliyetlere ilişkin bir tanıtım videosu ve katıldığı televizyon programlarının kayıtlarını yayınlayan başkan Sağır esnafların parmakla gösterilecek bir odaya sahip olması için arkadaşlarıyla gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Sağır; “Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Kurul Toplantımız 8 Ocak 2017 Pazartesi günü yapılacaktır. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte 2014 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın seçim takvimini geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu kararı ile açıklamıştık. 8 Ocak’ta yapılacak olan Olağan Genel Kurula tüm esnaflarımızı davet ediyoruz. Esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Bizimkisi bir sevda işi. Biz seçim sürecinin iyi geçeceğini düşünüyoruz. 3,5 yılda çok iyi işler başardık. Oda olarak yapılmayan birçok şeyi gerçekleştirdik. Bizim odamız yeni ama hiç bir mazeret üretmeden, esnafımızın hiçbir işini aksatmadan bu güne kadar güler yüzlü personelimizle, cefakâr vefakar yönetim kurulu arkadaşlarımızla çok iyi bir noktaya geldi. Yeni yapılanma kolay olmuyor, bizler fedakârlıklarla bu yola çıkmıştık. Aynen devam ediyoruz. Tekrar tekrar destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Esnafa başkanlık yoktur, hizmet etmek vardır. Esnafa kim hizmet ederse o başkan olur diyoruz” dedi.
Kuruluştan bu yana yaptığı çalışmaları da özetleyen başkan Harun Sağır Seydikemer’de görev yapan diğer kurum yöneticileri, başkan ve personeline de teşekkür etti. Sağır; odamız 28 Mart 2014 tarihinde kuruldu. Bizler 7 Haziran 2014 tarihinde yapılan Kuruluş Genel Kurulu’nda seçilerek göreve başladık. Göreve gelir gelmez; öncelikle oda binamızı kiraladık. Ardından da hizmet binamızın tüm tefrişatını tamamladık. Bilahare teknolojik olarak üyelerimize hizmeti kolaylaştıracak muhasebe bürosu, muhasebe sistemi, internet bağlantısı, güvenlik sistemi, SMS, oda web sitesi ve benzeri her türlü altyapı tesisatını kurduk. Bunların yanında bu süre zarfında; odamızın vermesi gereken zorunlu hizmetleri üyelerimize en iyi şekilde vermeye gayret gösterdik.
7 defa KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenleyerek 191 kişiye iş yeri açarken destek sağladık.
Ücretsiz olarak esnaflarımıza Etkili İletişim ve Beden Dili semineri düzenledik.
Gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin ihtiyacı olan hijyen kurslarını düzenleyerek 250 kişiye hijyen belgesi verdik.
GEKA’dan (Güney Ege Kalkınma Ajansı) “Seydikemer Esnaf Odası Kurumsallaşıyor” adlı proje kapsamında mali destek aldık.
İlçemizde kurulan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin hizmete girmesine destek verdik.
Seydikemer’de faaliyet göstermeye başlayan Vergi Dairesi’nin hizmete açılmasında aktif rol oynadık.
Esnafımızın bankası olan Halk Bankası’nın ilçemizde şube açması ile ilgili gerekli girişimleri yaptık.
İlçemizde kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına iştirakçi olarak bizzat katıldık.
Kurumlar arasında oluşturulan Tüketici Hakem Heyeti, Vergi Dairesi Takdir Komisyonu, Milli Eğitim Müdürlüğünce kurulan Kantin İhaleleri ve Mesleki Teknik Eğitim komisyonlarında yer aldık.
Odamız faaliyetlerinin daha verimli hale gelebilmesi için ISO 9001 KYS (Kalite Yönetim Sistemi) sistemine dâhil olduk.
Daha önce haftanın bir günü ilçemize gelerek görev yapan sicil memurlarının haftanın her günü hizmet vermelerini sağladık.
Esnafımızın nişan, düğün, asker yemeği gibi sevinçlerine ortak olup hüzünlü anlarında da yanlarında olduk.
İş yerinde ve evinde yangın, sel gibi afet geçirip mağdur olan esnaflarımıza ve ailelerine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık.
Esnaflarımızı sık sık işyerlerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde tespit edip çözmeye çalıştık.
Görev yaptığımız süre boyunca gerek Muğla il merkezinde gerekse ilçemizdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlarla diyalog kurarak uyumlu bir çalışma ortamı sağlayıp esnaflarımızın sorunlarını en hızlı biçimde çözme gayreti içinde olduk. Görev yaptığımız süre içerisinde bizlere destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyor, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.