Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

Harun Sağır’dan Partiler Üstü Çağrı

Ana Sayfa » Genel » Harun Sağır’dan Partiler Üstü Çağrı

2013 Temmuz ayında başlayan ve bugüne kadar büyük yol kat edilen Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulma çalışmalarında son fırsat 30 Mart günü doluyor. Birçok esnafın kurulmasını isteği esnaf odası için başından beri sürecin içinde bir fiil yer alan Fethiye de ve Seydikemer de ağırlıklı olmak üzere işyerleri olan Harun Sağır son kez esnaflara ve sivil toplum kuruluşları ile Seydikemer’in önde gelen kanaat önderlerine çağrıda bulunarak, bu tarihi fırsatın kaçırılmamasını istedi, siyasi partilerin belediye başkan adaylarının da sürece destek vermeleri gerektiğini kaydetti. Yasaya göre büyükşehirlerde ve yeni büyükşehir olmuş iller de esnaf odası kurulmasına izin verilmiyor ancak, Seydikemer de Esnaf Odası kurulması için 2013 yılında erken davranarak başvuru yapan, Harun Sağır’ın müracaatı sonuç vermiş ve ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bakanlık başvurunun erken yapılmış olması nedeniyle (yasal düzenleme sadece esnaf odalarını kapsıyor) Esnaf odasının kurulması için gerekli onayı vermiş ve Harun Sağır başta olmak üzere kurucular kurulunu görevlendirmişti.

Yasaya göre yeni kurulan odaya esnaflarımızın esnaf sicile mevcut kayıtları aktarıldığı için yeniden kayıt yapmaya gerek olmadığı ve herhangi bir ücret ödenmeyeceği ilgili yasa Esnaf Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu 5362 sayılı Birinci Bölüm, Odaların kuruluşu bölümünde yer alan

MADDE 4. — Odalar, oda kurulmak istenen yerde çalışmakta olan sanat, hizmet ve meslek sahipleri ile esnaftan en az beş yüz kişinin isteği ve Bakanlık izni ile kurulur. Kurulan odanın üyeleri arasında olup diğer odadan ayrılmış olanların eski odalarındaki dosyası üyesi olduğu yeni kurulan odaya bir ay içinde devredilir.”hükmü yer almaktadır.

SEYDİKEMER’E ESNAF ODASI KURULAMAMASI DURUMUNDA NE OLACAK, ESNAF NASIL HİZMET ALACAK?

Öte yandan Seydikemer’e Esnaf Odası kurulamaması durumunda esnaflar hizmet alımı konusunda büyük sorunlar yaşayacak ve Muğla Büyükşehir olduğu için Esnaf Odası Seydikemer’e kurulamayacak, Seydikemer’deki esnaflar ise Fethiye Esnaf Odasından artık hizmet alamayacak. Esnafların, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden hizmet almak için Muğla’ya gitmeleri söz konusu olacak. Büyükşehir yasası ile yeni ilçe olmuş olan yerleşim yerinde oda kurulması ile ilgili olarak esnaflardan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna yöneltin bir soru üzerine hızlı cevap sisteminden aşağıdaki şekilde yanıt verilmiştir.

5362sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek kanunu 6. Maddenin ilgili bendinde yer alan; “Odaların çalışma bölgesi, bulundukları ilçenin idari sınırlarıdır. Birden fazla ilçe bulunan büyükşehir il merkezlerinde kurulan odaların çalışma bölgesi büyükşehire dahil ilçelerin idari sınırlarıdır. Aynı çalışma bölgesinde, faaliyet konusu aynı olan birden fazla oda kurulamaz.” İbaresi yer almaktadır.

Seydikemer Esnaf Odası Kurucular Kurulu adına Harun Sağır Esnaf Odası için gelinen süreci açıkladı. Sağır açıklamasında; Seydikemer ilçemizde esnaf odasının kurulması için daha önce başvuruda bulunduk. Odanın kuruluşuyla ilgili olarak bilgi sahibi olduğumuz için erken adım atmak zorundaydık. Çünkü Muğla Büyükşehir olduktan sonra ve seçimler geçtikten hemen sonra Esnaf Odası kurulmasına izin verilmeyecekti. Yasa da ve Esnaf Odalarının kuruluşlarının nasıl olduğuna dair kanun açık bunu biz söylemiyoruz. Yeni ilçe Seydikemer bölgesinde esnaflarımızın mağdur olmalarını istemiyoruz. Küçük bir evrak için Fethiye’ye değil Muğla’ya gitmek zorunda kalabiliriz. Esnaf Odası bir an önce kurulmalı esnaflar evraklarını ve oda işlemlerini yerinde çözmeli. Eğer biz Seydikemer’deki esnaflar olarak Esnaf Odasının kurulmasını sağlamazsak elimize gelen fırsatı tepmiş olacağız. Zira bundan sonraki süreçte hiçbir zaman hiçbir şekilde Seydikemer de Esnaf Odası kurulamayacak. Seydikemer’deki resmi kurumların yöneticileri dahil, mülki amirimiz Kaymakamımız Muammer Köken ve ilçenin önde gelen kanaat önderleriyle fikir alışverişinde bulunduk toplandılar yaptık Esnaf Odasının neden acil bir şekilde kurulması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bizleri bu süreçte yalnız bırakmayan başta Sayın Kaymakamımız Muammer Köken, Belediye Başkanımız Cafer Arıkan, Siyasi partilerimizin değerli temsilcileri, muhtarlarımız ve esnaflarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Eğer esnaf Odası Kurulmazsa neler olacağını esnaflarımız çok daha iyi bilir. Birlik beraberlik içinde bizim bir an önce kurulma işlemlerini tamamlamamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde sicil müdürlüğümüzün personeli Esnaf Odası kurulması için esnaflarımızdan imza alacaklar. Özellikle siyasi partilerimizin ilçe başkanlarına, belediye başkan adaylarına esnaf büyüklerimize, Seydikemer’in kanaat önderlerine çağrıd a bulunuyorum. Gelin hep birlikte odamızın kuruluşunu gerçekleştirelim. Başarısızlığın sorumlusu hepimiz olacağız.harun-sağır_320x480