Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Harun Sağır

INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK

Eğitimde Nasihat

Ana Sayfa » Genel » Eğitimde Nasihat

Görünüşte sadece iki kelimeden ibaret “ teşekkür ederim.” Ancak, altında çok manalar gizli ve bazen bir tebessümü ve mutluluğu ateşleyen iki sihirli kelime. Sabahtan akşama kadar iyice bunalmış bir memura, güzel duygularınızı ifade eden görünüşte basit bir teşekkür ederim sözünüz, her ne kadar sizin işinizi yapmak mecburiyetinde bile olsa, onun yorgunluğunu azaltacak, belki de günün bütün stresini evine taşımasına engel olacaktır.

     Allah’a şükretmek, insanın en önemli bir vazifesidir. Bunun önemli bir vesilesi de dili ve kalbi teşekküre alıştırmak. Dilimiz ve duygularımız teşekkür etmeyi bilecek ki, Allah’a şükredebilelim.  Nitekim insanı bütün mahiyetiyle çok iyi tanıyan Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

     “İnsanlara teşekkür etmesini bilmeyen, Allah’a şükredemez.”(Ebu Davut, Edep 129)

     Allah’a şükretmek önemlidir. Zira O bizi hiç yoktan yaratmış; yaratmış ve cansız bir varlık yapmamıştır. Canlı olmanın yanında bize diğer canlılardan farklı bir kısım özelliklerde vermiştir. Ağaçta canlı, ancak yerinden hareket edememekte; hayvan da canlı, ancak bizim gibi akıl nimetiyle donatılmamıştır. Allah bizi insan olarak yaratmış, dahası Müslüman ve çoğu zaman da sıhhat ve afiyet içinde yaşatmaktadır.

     İnsanlara teşekkür ederken de asıl teşekkür edilmesi gerekeni unutmamak lazımdır. Bir zamanlar insanın ‘aslında ne kadar zengin’ olduğunu ifade etmek için anlatılan bir hikâye okumuştum. ‘Sen de çok zenginsin’ diyordu adam bir fakire. Nasıl zengin sayılırım ki? Şeklindeki hayretine karşı da bir soruyla cevap veriyordu:

     “Gözlerinden sadece bir tanesini kaç milyara satarsın?” Burun, eller, parmaklar, dizler ve en ilginci de başparmak vurgulanıyordu hikâyede. Tabi biz bunları çoğu zaman unutuyoruz. Dökülen saçlarımıza takılıp, rahat nefes alabildiğimizi, gerektiğinde öksürebildiğimizi, acıkınca da yiyebildiğimizi görmezden geliyoruz.

     Allah’a şükürden sonra insanlara teşekkür de önemlidir. Kültürümüzde teşekkürü ifade eden birçok kelime vardır. Kullanmayı bilenlerin sıcak bir tebessüm ve içtenlikle söylediği ‘teşekkür ederim’ in yanında, yerine göre bir tebessüm teşekkür manasına gelir. Bazen de sağ ol! Ve sağ olasın! Cümlecikleri bu duyguyu dile getirir.

     Bazı yerlerde neredeyse unutulmaya veya bilinçli bir şekilde unutturulmaya çalışılan “Allah razı olsun” cümlesi de bizim kültürümüzde teşekkürü ifade eden sözlerden biridir. Bu cümle teşekkür manasının yanında aynı zamanda bir duadır. Zira Allah razı olduktan sonra bütün dünya küsse ne zararı olabilir ki.

     Peygamber Efendimiz (s.a.v) bizleri şöyle uyarıyor: “Sağlık, zenginlik ve makam gibi nimetler noktasında sizden daha iyi durumda olanlara değil, daha geride ve aşağıda olanlara bakın ki, Allah’ın size olan nimetlerini küçük ve basit görmeyesiniz.” (Müslim, Zühd-9)

     Selam ve Dua ile kalın.